Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.

České hospodaření, nic moc

PexaPexa Přidáno před 5 měsícifinance
České hospodaření, nic mocProsperita ekonomiky jednotlivých států, přesněji hospodaření, se měří poměrem Dluhu k %HDP , tedy národnimu produktu.


Podle Wikipedie je poměr dluhu k HDP statistický poměr mezi vládním dluhem země (měřeno v měnových jednotkách) a jejím hrubým domácím produktem (HDP) (měřeno v měnových jednotkách za rok). Nízký poměr dluhu k HDP naznačuje, že ekonomika, která vyrábí a prodává zboží a služby, je schopná splácet své dluhy, aniž by vznikal další dluh. Státní dluh je dluh tvořený závazky vlády. Vzrůstá deficitním financováním státního rozpočtu. Takže, nyní ministr Stanjura, má za Česko o čem přemýšlet, viz:

28.8.2023: Rekordmanem posledních let je Japonsko, jehož míra zadlužení k HDP momentálně dosahuje na 264 %. V případě Řecka jde o 168,3 %, u Itálie 143,3 % a s vysokou mírou zadlužení bojují třeba i ve Spojených státech (129 %). V případě většiny států vzrostlo jejich veřejné zadlužení postupně během několika desítek let.

20.10. 2023 - Absolutní korunová hodnota státního dluhu ke konci třetího čtvrtletí roku 2023 dosáhla výše 3 115,0 mld. Kč, což oproti konci roku 2022 představuje nárůst o 220,2 mld. Kč. V relativním vyjádření činil státní dluh vůči HDP 43,1 % oproti 42,7 % na konci roku 2022.

Největší čísla v tomto směru tedy vyjazuje Japonsko. Tato třetí největší ekonomika světa, má nejvyšší poměr dluhu k HDP, a to %264!!! Dosud ale Japonsko nezkrachovalo a celkem nic nenaznačuje, že by se tak stalo. (Vysoký poměr dluhu Tokia k HDP lze částečně přičíst jeho stárnutí populace a nákladům na sociální zabezpečení a zero immigrace.)

07.02.2024, SeznamZprávy: Česká měna už několik měsíců ztrácí k oběma hlavním světovým měnám. K euru je dokonce nyní nejslabší od předloňského května. Její kurz se krátce přehoupl přes hranici 25 korun za euro.


Reprofoto: ČT 24

Pexa 07-02-2024 14:42 669

Politika - související články