Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.

Cimrmana prý vymyslel Šabánek

KvidoKvido Přidáno před 12 měsíciz domova
Cimrmana prý vymyslel Šabánek

Tuhle mě napsal anonym, jestli prý vím, jak to bylo s divadlem Járy Cimrmana pana herce Zdeněk Svěráka. A uváděl zajímavé, málo známé postřehy.


No, kdo by neznal z Čechů film Homolka a tobolka. Jak rodina Homolkových vyráží na dovolenou do zasněžených Krkonoš. Hlavní představitelé hry: Josef Šebánek (zemřel v roce 2021), Marie Motlová, Helena Růžičková, František Husák.

Dnes známý a úspěšný satyrický příběh Járy Cimrmana prý není výmyslem herce Svěráka, jak je mnohdy prezentováno.

První nápad s postavičkou Cimrmana měl kamaráda a známý herce ze seriálu Homolka-Tobolka úspěšného herce Josefa Šebáneka, kterému tento nápad a myšlenku měl přebrat Zdeněk Svěrák.

Svěrák tak pravděpodobně Šabánka vůbec nepřizval ke spolupráci, jak by se slušelo a patřilo. To se ani nechce věřit! To znamená, že pan Zdeněk Svěrák se podle těchto zjištění sám instaloval do role "tvůrce" postavy Járy Cimrmana.

Pokud máte někdo k tomuto příběhu bližší informace, napište zde do komentářů pod článkem. Děkuji.Jára Comrman
Jára Cimrman či Jára da Cimrman[1] (úředně Jaroslav Cimrman[2]) je fiktivní[3][4] postava univerzálního českého génia (označovaného též Mistr), vytvořená Jiřím Šebánkem a Zdeňkem Svěrákem.
Poprvé se objevil roku 1966 v rozhlasovém pořadu Nealkoholická vinárna U Pavouka v Československém rozhlase, a to jako řidič parního válce a sochař. Ještě téhož roku však bylo autory a dalšími spolupracovníky založeno celé Divadlo Járy Cimrmana, které dodnes uvádí hry přisuzované Járovi Cimrmanovi a zároveň zpracovávalo fiktivní život a dílo člověka, jenž je popisován jako génius a všeuměl. Jára Cimrman má v české kultuře značný ohlas a dokonce získal nejvyšší počet hlasů v celonárodní anketě Největší Čech (2005).

Kvido 26-06-2023 16:41 1,444

Politika - související články

0 komentářů

Napsat komentář

G
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.