Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.

Sankce musí dopadnout na ruského agresora

G
Přidáno před 2 lety
Sankce musí dopadnout na ruského agresora
Poslední zamýšlený balík sankcí proti Rusku (v pořadí už šestý) zůstává stále nedořešený zvláště kvůli odporu Maďarska vůči uvalení embarga na dovoz ruské ropy do EU.

Je jasné, že závislosti na fosilních palivech z Ruska se musíme co nejdříve zbavit. Rozhodně to ale nebude ze dne na den. Musíme mít na paměti, že na státy střední a východní Evropy, jako jsou právě Maďarsko nebo např. Slovensko by sankce dopadaly mnohem více než např. na Itálii nebo Španělsko. Právě zde musíme hledat příčinu maďarského odmítání. 

Nenazýval bych Maďarsko troublemakerem. Pouze se snaží vyjednat si lepší pozici. Není na tom nic nepochopitelného. Chtějí takové podmínky, aby je to příliš nepoškodilo. Musím říct, že jsem četl maďarskou pozici a je hodně pragmatická. Není to o tom, že chtějí za každou cenu bojkotovat sankce. Maďaři chtějí více kompenzací a přechodná opatření a v tomto ho chápu. Na druhou stranu je ale třeba tlačit na to, aby se Maďarsko chtělo dohodnout. 

Dosažení dohody je reálné ve velmi brzké době. Jednou z možností je, že by se embargo nevztahovalo na dodávky ropy ropovodem, jak to navrhuje Maďarsko. V úvahu také přichází varianta, že se balík sankcí rozdělí na dvě části. Jednu by bylo možné schválit hned a o embargu na ruskou ropu by se jednalo dál. Osobně bych šel cestou rozdělení sankcí. Každý posun je dobrý. 

Evropa musí jednat takovým způsobem, aby se sankcemi proti Rusku sama nestřelila do nohy. Sankce mají dopadnout na agresora, kterým je samotné Rusko a nesmí neohrožovat samotné státy. Nemůže to skončit tím, že nafta bude stát 150 korun, zatímco Rusko bude vysmáté, protože bude prodávat ropu na mezinárodní trhy, např. do Indie a dopad na Rusko bude minimální nebo dokonce žádný.  

Autor: Tomáš Zdechovský

Foto: wonderfulengineering.com
25-05-2022 09:31 1,481

Politika - související články

0 komentářů

Napsat komentář

G
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.