Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.

Milý Micíku, určitě tě zajímá, proč virus slábne

J
Jan Pravda Přidáno před 4 lety
Milý Micíku, určitě tě zajímá, proč virus slábneJakou roli sehrála opatření proti šíření nového koronaviru popsal na svém facebooku Jaroslav Flegr formou dopisu kocourovi, ve kterém velmi srozumitelně vysvětlí nám laikům podstatu věci. Také se věnuje tomu, proč je nyní vir méně vraždící.

Slábne proto, že jsme si nasadili roušky (to myslím obrazně – omezení hromadných akcí bylo asi důležitější) a začali aktivně vyhledávat a izolovat nakažené osoby. Tím jsme začali pomáhat hodným virům na úkor virů zlých. Hodný vir, který si nakaženého člověka šetří a umožňuje mu chodit do práce a do hospody, zvládne nakazit během nemoci v průměru více než jednoho nenakaženého člověka a může se proto šířit.

Naproti tomu zlý virus nakaženého člověka rychle upoutá na lůžko, rychle ho dostane do karantény a rychle přitáhne pozornost epidemiologů, kteří pošlou do karantény i lidi, s nimiž nakažený přišel do styku. Zlý virus tak stihne nakazit méně lidí než virus hodný. V optimálním případě jeden nakažený člověk zvládne nakazit méně než jednoho nenakaženého – takové kmeny virů z lidské populace rychle vymizí.

Na začátku epidemie byly naopak zvýhodněny zlé viry, které se v nakažených lidech rozmnožovaly maximálně rychle a produkovaly do jejich okolí co nejvíc infekčních virionů. Takové viry dnes vítězí v oblastech, kde moc nefungují epidemiologická opatření, kde je vysoký výskyt viru a kde se promíchávají viry pocházející z různých vzdálených oblastí. Tedy například v zahraničních letoviscích. Odtud nám budou dovolenkáři přivážet zlé viry, které budou způsobovat místní krátkodobé epidemie. A které budou zase zabíjet a kvůli kterým nás zase okolní státy postupně dají na červený seznam rizikových zemí.

No, aspoň ubude dovolenkářů přivážejících zlé kmeny viru. Blbé je, že zhoršená epidemiologická situace zase zvrátí trend slábnutí viru. To se ovšem prohloubí zejména po návratu žáků do lavic – ve školách se setkávají děti z rodin, které se spolu jinak nepotkávají, což vlije epidemii novou krev do žil. I linie virů, které jsou tak zlé, že v průměru nakazí méně než jednoho nenakaženého, prolomí po prázdninách tuto magickou hranici a začnou se tak v populaci opět šířit.

Jo, po prázdninách bude zase veselo. Kdybys nebyl kocourek, tak bych ti poradil, abys roušky moc hluboko do šuplíku neodkládal a s hromadnými akcemi moc nečítal. A kdybys byl epidemiolog, tak bych ti dokonce poradil, abys občany připravil na brzký návrat přísnějších protiepidemických opatření, které budou trvat (asi s přestávkami) až do doby, než budeme mít pro všechny dostupnou vakcínu.

Jde jen o to vybrat a včas nasadit taková, která budou naši ekonomiku bolet co nejméně. Určitě potřebujeme inteligentní karanténu (pokud možno inteligentnější než tu, co zatím máme). Ještě víc však potřebujeme inteligentní protiepidemická opatření.

ZDROJ
Jan Pravda 13-08-2020 20:49 2,061

0 komentářů

Napsat komentář

G
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.