Oh no! Where's the JavaScript?
Your Web browser does not have JavaScript enabled or does not support JavaScript. Please enable JavaScript on your Web browser to properly view this Web site, or upgrade to a Web browser that does support JavaScript.

Mazání na facebooku i jinde nic neřeší, jen problém zvětšuje

G
Posted 6 years agoJournal
Mazání na facebooku i jinde nic neřeší, jen problém zvětšujeSociální sítě youtube a facebook nově oznámily, že budou také mazat příspěvky propagující trend takzvané anti-vakcinace. Autorům smazaných příspěvků dává do ruky argument, že se nepohodlná pravda cenzuruje. Mazání dezinformací či nenávistných projevů na sociálních sítích je velice kontroverzní téma, na kterou není jednoduchá odpověď. Navíc je z ni vidět rezignaci státu která přerůstá v privatizaci vymáhání práva.
Sociální sítě youtube a facebook nově oznámily , že budou také mazat příspěvky propagující trend takzvané anti-vakcinace. Autorům smazaných příspěvků dává do ruky argument, že se nepohodlná pravda cenzuruje. Mazání dezinformací či nenávistných projevů na sociálních sítích je velice kontroverzní téma, na kterou není jednoduchá odpověď. Navíc je z ni vidět rezignaci státu která přerůstá v privatizaci vymáhání práva.
Sociální média způsobila tichou revoluci v poskytování zpravodajství. Demokratizací zpravodajství připravily tradiční média o monopol. Nicméně díky sociálním sítím novináři píši nejnovější zprávy z politiky i událostí, které se proběhly daleko od redaktorů a umožňují tak přinést informace, které by před nástupem sociálních sítí zůstaly nepovšimnuty. Nicméně nic není zadarmo, a tak je maistream občas pozornými jedinci nachytán takzvaně na hruškách, kdy vědomě či svou nedůsledností při ověřování šíří fake news.
Díky tomu, že případů prokázaného zneužití informačního monopolu mainsteramem přibývá, roste právem nedůvěra čtenářů. Tím na jedné straně vznikl prostor nejen pro uveřejnění dosud tajené pravdivé informace, ale také prostor pro negativní jevy v kybernetickém prostoru.
Svou nekvalitní prací tradiční média umožnila některým strukturám společnosti mnohem jednodušší páchání trestné činnosti či šíření dezinformací. Co s tím? Mazat nebo postupovat jinak?
Mazání autorům smazaných příspěvků dává do ruky argument, že se nově nepohodlná pravda cenzuruje. I další argument je nepřehlédnutelný. Je cítit rezignace státu na vymáhání práva, která přerůstá v privatizaci vymáhání práva. Jak jinak umíte vysvětlit mazání příspěvků privátní společností bez příkazu soudů?
Mazání je tedy nejhorší možná varianta. Co s tím? Metody, které byly funkční do 20. století je potřebné nahradit novým přístupem. Navrhujeme ze všeho nejdřív kvalitní vzdělání a pravdivé zprávy. K tomu označování příspěvků sociálními sítěmi. Třeba, že byly předány policii či dovětkem, že bylo prokázáno, že je jedná o záměrnou nepravdu. Aby byl systém funkční, je nezbytně nutné vytvořit na policii a soudech fungující a rychlý systém, který povede v řádu hodin k vynesení soudního příkazu.
Nic nemazat, jen příspěvek viditelně doplnit o výši trestu. Jinak hrozí, že se tyto "taky informace" přesunou na tajný, takzvaný deep internet. Že klesne důvěra občanů v právní stát, není nutné dodávat.
Demokracie v přístupu k informacím nesmí trpět. Jinak jsme odsouzeni k zániku demokracie a nastolení nové totality, kterou popisoval Orwell ve svém románu 1984. Mnohem sofistikovanější.
March 11 2019 2,797

0 comments

Leave a Comment

Please Login to Post a Comment.
  • No Comments have been Posted.

Rating is available to Members only.
Please Login or Register to vote.
Awesome! (0)0 %
Very Good (0)0 %
Good (0)0 %
Average (0)0 %
Poor (0)0 %