Situace na bojišti, 26.02.2023
Postup bojů UA (Ukrajinská armáda) - RF (Ruská federace) dne 26.02.2023
.
26.02.2023
Mapa, situace na bojišti Ukrajina - Rusko:
- Od: ??
26.02.2023, 08:30 SEČ
Rusko (RF) - útok
Rusko (RF) - útok
Ukrajina, poplach
?? Hodnocení: Bakhmut, bojuje se na okraji města. Velitel pozemních sil ukrajinských vojsk Syrskij dorazil do Bachmutu, který se Rusové snaží obklíčit. Nepřítel zde neopouští pokusy o prolomení ukrajinské obrany v oblasti Bakhmut a dobytí města.
- Od: ??
26.02.2023, 08:30 SEČ
?? Ruské síly zahájily dnes časně ráno 71 útoků na ukrajinské pozice ve směrech Kupiansk, Lyman, Bakhmut, Avdiivka a Shaktarske. Ukrajinská armáda odrazila útoky u Ploschanky, Něvského, Kreminny, Dibrova, Bilohorivky, Spirne, Rozdolivky, Fedorivky, Vasukivky a Serebrjanského lesnictví, Orikhovo-Vasylivky, Berkhivky, Yahidne, Bakhmutu, Ivanivske a Pivnične z Doněcké oblasti, S Avnohoevery, Nevelski, Krasnohoevery, Nevelivka, , Vodyane, Maryinka, Novomykhaylivka, Vuhledar, - Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny říká v ranní zprávě
Wagnerovci RF obsadili obec Yahidne nedaleko Bakhmutu. Ovšem malá náplast na neúspěšné tažení ruských okupantů po dobu 10 měsíců na město Bajhmut.
Od: @Feher_Junior
26.02.2023, 08:28, SEČ
Jen pro silné nervy! Krutost, ale Ukrajinci válku nevyprovokovali. Musí se bránit. Ukrajinské ozbrojené síly vykuchávají wagneriány a separatisty na frontě v #Bakhmutu ??? .
- Od: ??
26.02.2023, 08:30 SEČ
?? Generálporučík Mykola Oleshchuk, velitel vzdušných sil ozbrojených sil Ukrajiny, uvedl, že ukrajinské obranné síly od září 2022 zničily přes 650 ruských řízených střel a 610 bezpilotních letounů íránské výroby.
Citát od Oleshchuka : "Jen od 11. září 2022 bylo zničeno přes 650 okupantských střel s plochou dráhou letu a přes 610 útočných dronů íránské výroby."
Podrobnosti : Oleshchuk řekl, že letectvo obdrželo protiletadlové raketové systémy NASAMS, IRIS-T a Crotale a samohybná protiletadlová děla Gepard od ukrajinských západních partnerů a v současné době čekají na obdržení raket Patriot a SAMP/T-MAMBA systémy. Poznamenal však, že tato výše pomoci není dostatečná.
Zdroj : Oleshchuk v rozhovoru pro ArmyInform
- Od: @nexta_tv
26.02.2023,09:28, SEČ
?? Nemilosrdná válka, vidí to hovada v Rusku, co způsobili, Ukrajinci se jen brání!!! Dělostřelectvo ozbrojených sil ?? ničí ruskou pěchotu na východním okraji Bakhmut ???
- Od: ??
26.02.2023, 12:17, SEČ
Ministerstvo obrany Spojeného království: „Elitní“ síly Ruska utrpěly těžké ztráty v Doněcké oblasti.
Ruská 155. brigáda námořní pěchoty (NI) byla „téměř jistě významně degradována“ kvůli nezkušenému mobilizovanému personálu a velkým ztrátám, uvádí ministerstvo obrany Spojeného království ve své nejnovější aktualizaci. Zpráva odkazuje na snímky ukazující soustředěné ztráty vozidel poblíž Vuhledaru v Doněcké oblasti, která s největší pravděpodobností patřila složkám brigády NI.
- Od: ??
26.02.2023, 13:08, SEČ
26. února (Reuters) - Ukrajinská armáda v neděli uvedla, že Rusko během posledního dne provedlo neúspěšné ofenzivy u Jahidne poté, co ruská skupina žoldáků Wagner tvrdila, že dobyla vesnici na východní Ukrajině poblíž ohniska intenzivních bojů.
Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil v ranní aktualizaci uvedl, že Rusko nadále soustřeďuje své útočné úsilí podél celé frontové linie Bakhmut, kde se Jahidne nachází.
Vůdce wagnerovců Jevgenij Prigožin v sobotu prohlásil, že jeho jednotky dobyly Jahidne. V pátek se přihlásil k ovládnutí Berchivky, přilehlé vesnice na okraji Bachmutu. Ukrajinský generální štáb poté uvedl, že ruské invazní síly podnikly několik neúspěšných útočných akcí ve směru na Bachmut, a zmínil v této souvislosti i oblast kolem Berchivky, a dnes (26.02.2023) také Jahidne.
?? @front_ukrainian
26.02.2023, 15:50, SEČ
Rusové hlásí, že už zničili první tank Leopard 2. Jsou ale pochybnosti zda foto vůbec zachycuje Leopard2??
- Od: ??
26.02.2023, 16:18, SEČ
Boje o každý metr ukrajinské země: v Bachmutu to není metafora, ale realita. Ukrajinští vojáci chrání město a nedovolují ruské okupační armádě prolomit obranu a Rusové neustále ostřelují osadu. TV, hovořila o situaci na jednom z nejžhavějších míst v Doněcké oblasti Anastasia Volkova, korespondentka stanice TV Freedom .
Dnes je situace v Bachmutu mimořádně obtížná. Neustále se střílí. Ruští okupanti chtějí tuto osadu dobýt, ale nedaří se jim to. Ozbrojené síly Ukrajiny (AFU) zadržují všechny nepřátelské útoky.
Jeden z domů v suterénu stále obývají místní. Budova je od léta 2022 zcela bez proudu. Místní obyvatelka Lyudmila Viktorovna připravuje večeři na ohni u vchodu, nedaleko tohoto místa jsou slyšet výbuchy.
Ljudmila ukázala korespondentům TV Freedom následky ostřelování, ke kterému zde došlo před třemi dny. Střela prorazila střechu domu a explodovala v ložnici jejího souseda, kterému se podařilo město evakuovat dříve.
Žádné komentáře nebyly zveřejněny.