Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.

Z domova


17. listopad 1989 není kolovrátek!


Novinářka na Seznam zprávy zjišťuje, že "Listopadové oslavy mi začaly znít jako nesnesitelný kolovrátek". Silně nesouhlasím!
Eva Soukeníková ve svém článku https://www.seznamzpravy.cz/clanek/glosa-oslavy-17-listopadu-ok-boomer-180320 píše mj.:
"Listopadové oslavy mi začaly znít jako nesnesitelný kolovrátek. Sejdeme se na Národní třídě v Praze, zapálíme svíčku, poslechneme si Martu Kubišovou a veřejně si budeme předčítat Moc bezmocných. Budeme vzývat demokracii, nadávat na komunisty, poplácávat se po zádech, jak jsme to vybojovali. A také připomínat mladým, jak „se nemohlo cestovat!“, jak „si to ani nedovedeš představit!“, jak „jsme stáli frontu na novou pračku!“. OK Boomer."
Mimochodem, označení boomer znamená páprda. Tím autorka zřejmě naznačuje, že tuto část úvahy cílí především na starší generaci.
To jako bychom podle ní, my dříve narození (v nynějších sedmdesáti a více letech), neměli každoročně nic v den výročí 17. listopadu připomínat? Tak to jsme se dočkali "poděkování" mladé generace?
Pravda, jedna přičinlivá mladá novinářka nemluví jménem celé generace mladých lidí. Přesto si myslím, že necitlivě roubuje do hlav mladých lidí primitivní a zkreslené informace "ze své hlavy". A mladí jí to baští, či nikoliv? To nevím!
V každém případě si myslím, že výročí 17.listopadu 1989 bychom neměli bagatelizovat. Bude mít, doufám, stále své místo v naší historii.
Je potřebné připomínat, o co v té době šlo, vždyť sama Soukeníková zdůraznila, že "... Nechci tím ponižovat symbol 17. listopadu a sametové revoluce, jsem nekonečně vděčná za to, že jsem se narodila do svobodné země".

O nás Kvido

K
Redaktor, kameraman, programátor. Do roku 1992 v Československé a České televizi. Od roku 1993 v deníku Moravskoslezský den (Deník). Od roku 1999 šéfredaktor časopisů (první zásilky direct mail v ČR) pro podnikatelé. Nyní senior, je aktivní na portálu nekecamweb.cz.
Kvido listopad 16 2021 2605 přečtení

2 komentáře

Zanechat komentář

G
 • A
  Jarda
  Kam jsme došli za 30 let? Je svoboda....společnost je rozdělená..... pitná voda nám nepatří...... mzdy nejsou
  ani na polovině německých.... byty se nestaví jak za komančů... nejsme soběstační ve výrobě potravin....
  znojemské okurky jsou turecké... káva jihlavanka je
  rakouská...škoda je německá... banky jsou také v zah-
  raničních rukách... tak nevím, proč bych zde jako mladý žil
  ..... ani tu mizernou spartakiádu pro lidi co by je trochu dávala dohromady nemáme'...mladí hokejisté ještě nic nedokázali a už hrají v NHL.... nebyl jsem u komančů, ale lidé byli hrdější... a kromě toho my jsme byli jedni z posledních co prováděl změny... to nebyla revoluce, ale obyčejný převrat ... špatně provedená privatizace /což
  uznal i pan Stránský /takže mohlo to být o 55%lepší...
  Odpovědět - listopad 16 2021 09:07:41
  • K
   Kvido
   @Jarda
   Souhlasím. Ano,. zůstal jen ideál, že můžeme do všeho kecat, psát, ale stejně to mnohdy nic neřeší.... Myšlenka svobody byla hezká, ale to ostatní - Jak píše Jarda, není přiznivé, pro většinu lidí v Česku. Smutné je i to, že nyní budeme mít pravicovou vládu a že lidé levicových názorů nemají v Poslanecké sněmovné zastání. Ale kdo to způsobil? Češi asi nemaj žádný názor. Smutná rekapitulace!
   Odpovědět - listopad 16 2021 22:14:07

   Zobrazit