Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.

Co potřebuje nejen Hřensko

PexaPexa Přidáno před 2 lety
Co potřebuje nejen HřenskoZ Hřenska, kde více než 6 dnů řádil ničivý požár, přišla dnes dobrá zpráva. Nicméně dosavadní zkušenosti vybízejí k nastávající větší bezpečnosti nejen oblasti Hřenska v Českém Švýcarsku.
Hasiči ukončili evakuaci obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku, lidé se mohou vrátit domů. Díky postupu hasebních prací mohli hasiči zmenšit takzvanou vnější zónu požáru, jeho plocha ale dál zůstává dva krát pět kilometrů. Napsaly Novinky.cz.

Co však vyplývá z tohoto mega velkého lesního požáru?
Zajistit nadále větší zabezpěčení lesních ploch! Jak přiznal šéf národního parku České Švýcarsko Ing. Pavel Benda, Ph.D. , bude nanejvýš nutné rozšířit počty ochránců. Placených i dobrovolných a vybavit je moderní digitální technikou pro monitorování lesních útvarů. Vyžaduje to tamní extremně náročníý lesní terén a rovněž "přežranost" některých Čechů. Aktuálně mě zarazilo, že včera (sobota 30.07.2022) si opět nezodpovědný turista udělal v tamějším lese ohniště, ačkoli dobře věděl, co tam požár lesa způsobil!!! Tedy, hlídat České Švýcarsko důsledněji a přísně pokutovat nezodpovědné jedince.

Mnozí odborníci na ekologii rovněž doporučují urychleně budovat, a to nejen v oblasti Hřenska, ale na katastru celého Českého švýcarska, malá jezírka. Ta by mohla zadržovat vodu v krajině, zvlhčovat ji a zárověň vytvořila menší rezervoáry vody pro případné hasící zásahy.

V této souvislosti bych se přiklonil k exprezidentovi Václavu Klausovi, který na svých webových stránkách http://www.institutvk.cz/clanky/2029.html  kritizuje tzv. bezzásahovost. K tomu cituje z dopisu jednoho odborníka: „Požár v Českém Švýcarsku je pádným důkazem škodlivosti pseudovědeckého principu bezzásahovosti v národních parcích. Hloupost nechat „vědecky“ zlikvidovat les kůrovcem se ukázala v celé nahotě. Sežraný les nezadržuje vodu, vyschlá zem podporuje vysokou teplotu. Mrtvé stromy na stojato a neuklízená hrabanka jsou mohutným zdrojem hořlavého materiálu pro rychlé šíření požárů.“ K tomu se nedá nic dodat.

Foto: Novinky.cz


Pexa 31-07-2022 12:37 1,506

Politika - související články

0 komentářů

Napsat komentář

G
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.