Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.

Sociální turistiku jsme nezvládli!

PexaPexa Přidáno před 2 lety
Sociální turistiku jsme nezvládli!
Na počátku příchodu uprchlíků z Ukrajiny do ČR připomínal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), že není lidské nechávat přespat uprchlíky na zemi. Netušil ovšem, že pro ně nebude u nás dostatečná ubytovací kapacita. A zcela opomněl kontroly na hranicích z Maďarskem.

Řada z Romů, kteří přijeli na pražské hlavní nádraží má totiž kromě ukrajinského i maďarské občanství a úřady neví, co s nimi. Jako občané Maďarska nemají totiž nárok na pomoc v Česku. Samozřejmě, jako demokratický stát nemůžeme tyto lidi nechat na pospas svému osudu. Přestože si jej zavinili sami!!!

Podíl na této situaci má ovšem maďarská i česká vláda.

1/ Pokud maďarská vláda vystavila mnohým (většinou Romům) maďarské občanství. Má podle mezinárodního práva povinnost se o tyto lidi postarat a zajistit jim (i na přechodnou dobu) ubytování. Bez zajištěného ubytování, a tedy přechodného bydlení, jim vůbec nemělo Maďarsko poskytovat azyl, tedy maďarské občanství!

2/ Druhou věcí v tomto problému je nepochopitelná benevolece českých úřadů a Policie ČR. Pokud měli mnozí Romové doklad konkrétně ukrajinského a maďarského občanství, mělo jim být přímo na hranici s Maďarském sděleno, že na území ČR mohou sice vstoupit, ale nemohou počítat s poskytnutím azylu v ČR. To se ovšem nestalo a tak benevolence českých úřadu umožnila těmto romům sociální turistiku.

3/ Nyní to dokonce vypadá tak, že po celé Evropě se rozšířila tato sociálně dávková turistika. Z různých míst přicházejí informace, že ukrajinští Romové jezdí z jedné země do druhé, vyzvednou si sociální dávky a cestují dál...

Už 11. května 2022 ministr vnitra Rakušan sdělil, že: „Ten problém nelze vyřešit tak, že někoho v nouzi posadíte do vlaku a pošlete zpět!
Domluvit se chceme s maďarskou vládu, aby prováděla rychleji a důkladněji lustrace a aby Maďarsko problém nepřesouvalo na Česko".

A nyní konečně náprava. Policie ČR by již měla kontrolovat, zda lidé mají razítko o překročení ukrajinské hranice směrem do EU. Rakušan přiznal, že v prvních fázích "jsme to nedělali". Vyžaduje aktuálně od ukrajinského ministra vnitra, aby se v Zakarpatí policie věnovala organizovanému zločinu, který mnohokrát uvádí lidi na cesty do ČR.

O ukrajinských uprchlících dnes jedná vláda. Uprchlický poplatek 5 tisíc korun má být změněn na naturální dávku, aby se zamezilo spekulacím s touto dávkou. Hejtmani navrhuji zmírnění náporu romských uprchlíků v Praze jejich rozdělením do jednotlivých krajů. V Praze je momentálně 4 krát více romských uprchlíků než v jiných lokalitách ČR.

Foto: pražskýdenik.cz
Pexa 17-05-2022 10:49 1,794

Politika - související články

2 komentáře

Napsat komentář

G
 • Kvido
  Kvido
  Vláda P.Fialy zde zklamala. Za ní řeší tento problem od včerejška (podle mých info.) aktivisté "Češi pomáhají", kteří za své finance rozvážejí Romy do Německa.
  Odpovědět - 18-05-2022 11:17:52
  • A
   zrzek
   Vypasá to, že tohle vláda Fialy nezvládá. To nádraží v Praze a Romové je světová ostuda už týden!
   Odpovědět - 18-05-2022 15:37:27